חיפוש מוזאונים

מייצג של האמנית יארא מחאג'נה يارا محاجنة Yara Mahajena كَثيبًا مَهِيلًا (קת'יבן מהילא)

 מייצג של האמנית יארא מחאג'נה يارا محاجنة קת'יבן מהילא
במסגרת התערוכה: "מכפר באת ואל כפר תשוב"
21/10/2017
12:00

בשבת 21 באוקטובר 2017 בשעה 12:00 יערך במוזיאון ינקו-דאדא, עין הוד אירוע אחרון במסגרת התערוכה: "מכפר באת ואל כפר תשוב", שאצר ראפת חטאב, לקראת נעילתה ב-12.11.17.

במסגרת האירוע יועלה המיצג "קת'יבן מהילא" אותו יצרה האמנית יארא מחאג'נה. העבודה נעשתה כפרויקט גמר של החוג לאמנות באוניברסיטת חיפה בהנחיית שרון פוליקין וזכתה בהצטיינות.

"קת'יבן מהילא" הוא פסוק מהקוראן: "ויבוא יום על האדם, תרעד בו הארץ, עד שההרים יהפכו לחול המתעופף ברוח, לאחר שהיו סלע אימתני שכיסה כל פני כדור הארץ, ויאבדהיקום את דמותו וצורתו, ודבר לא מתרומם ולא נוחת".

במיצג משתתפות 21 נשים המופיעות בלבוש שחור העוטף את גופן. הן צועדות לתוך חלל המוזיאון כשלמתניהן חבל ובקצהו חפץ אותו הן גוררות פנימה. הן מתפזרות בכל חללי המוזיאון וכל אחת מהן חוזרת ואומרת משפט אחד. תחילה בקול שקט ואחר כך בזעקה רמה. כל אחד מהמשפטים מתייחס למעמדה של האישה וביחד הן מהוות זעקה רמה על מצבה של האישה בחברה הערבית. בין המשתתפות נשים מוסלמיות, נוצריות ודרוזיות שחברו יחד עם האמנית להשמיעה את קולה של האישה הערביה.

חלל המוזיאון בו מוצגת תערוכה המציפה את הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, נמצאה מתאימה להכיל גם את זעקתה של האישה בחברה הערבית.
במסגרת האירוע ישא דברים על המיצג האמן אסי משולם, ראש החוג לאמנות באוניברסיטת חיפה. אסי, המציג גם בתערוכה במוזיאון, יקיים לאחר המופע שיח גלריה.